HABERLER

27.05.2019 / habergez.com

Gebze İŞKUR Geleceğin Bilişim Uzmanlarını Yetiştiriyor

Kocaeli'nin Gebze ilçesinde, İŞKUR ve bir yazılım firmasının ortaklığı ile iş bulamayan ve bilişime meraklı olan gençlere, özel bir eğitim programı düzenleyerek gençleri nitelikli eleman olarak yetiştiriyor.

Gebze İŞKUR Müdürü Nurullah Karataş Yaptığı açıklamada: 'Gençlerimizi geleceğe hazırlamak için böyle bir kurs açtık bu eğitimlere katılmak için tahsil durumu gerekmiyor yeterki gençlerin bu yönde ilgisi ve merak duygusu olsun. İŞKUR olarak bu gençlerimize eğitimleri süresince de maddi destek sunuyoruz. Karataş sözlerine şöyle devam etti. 'Firma kurumumuza müracat ederek nesnel tabanlı bilgisayar programcılığı mesleğinde kurs açmak istediğini bizlere beyan etti. Bizlerde bölge olarak sanayinin merkezinde olmamız ve sanayinin bilişime ihtiyaç duyması bölgemizde bileşim vadisinin açılmasını dikkate alarak programın açılmasına karar verdik. Geleceğin mesleğine dönük bu tarz programlara İŞKUR Gebze olarak her zaman açığız' dedi. Kursun eğitmenlerinde Tevhit Korkmaz: ' Tamamen vasıfsız olan bir gencimiz bile bu alana ilgi ve merakı varsa bu kursu iyi bir yazılımcı olarak bitirebilir. Şimdiden bilişim vadisinde ki firmalar bu arkadaşlarımızı kurslarını bitirip işe almak için bekliyorlar. Korkmaz sözlerine şöyle devam etti 'Dijital dönüşüm merkezi olarak, biz bilişim vadisinde de bulunuyoruz. Burada amacımız endüstriye yönelik nitelikli personel yetiştirmek. Bu anlamda bilişim vadisinde bu eksikliği gördük. Bu noktada talep vardı ama yetiştirecek yada nitelik kazandıracak kurumlar noktasında biraz sıkıntımız vardı.

EĞİTİM SEVİYESİNE İHTİYAÇ YOK
MEK VE iŞKUR'la beraber 12 kursiyerimiz var. Öncelikle bizim sanayiye dönük dijital dönüşüm uzmanı yetiştirmek gibi bir projemiz var. Bununla ilgili eğitimlerimize ilk başladığımızda meslek lisesinin mezunlarını hedefliyorduk. Bu anlamda ilk eğitimleri hocalarımıza verdik, daha sonra öğrencileri bu noktada eğitime tabi tuttuk. Burada kursiyerlerin belirli bir eğitim seviyesine ihtiyaç yok, ilkokul mezunuda olabilir.

ÖNEMLİ OLAN MESLEĞİ SEVMEK
Kursta başlangıç seviye, orta seviye, ileri seviye eğitimler veriliyor. Burada parasal bir karşılık yok, bir mesleği sevmekle ilgili bir karşılık olması gerekiyor. Benim bütün gençlere tavsiyem teknoloji ve bilişimle ilgili algılarını açık tutsunlar.

Haber Linki - https://www.habergez.com/egitim/gebze-iskur-gelecegin-bilisim-uzmanlarini-yetistiriyor-h3641.html